Informacje

 • Informacja

  DZIEŃ OTWARTY DLA RODZICÓW

  8 stycznia 2019 r.

   

  16:00 - 17:00

   

                           Zapraszamy

 • Wojewódzki Konkurs Recytatorski

  Wojewódzki Konkurs Recytatorski - Obrazek 1

  Wojna, najpodlejsze zło zrodzone w bezrozumie,

  Depcące jak brutalny gniot, po ludzkich istot tłumie”           

  [Leopold Staff]

   

  Dnia 30.11.2018r.  o godz.10.00 w Europejskim Centrum Spotkań w Barlinku odbył się Wojewódzki Konkurs Recytatorski pod hasłem: „Na drodze do wolności” , który został zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Barlinku pod Honorowym Patronatem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty w Szczecinie.

  Celem konkursu było zaangażowanie uczniów szkół w aktywne uczestnictwo w obchodach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, podkreślenie znaczenia tego wydarzenia dla współczesnej historii Polski, kształtowanie postaw patriotycznych i poczucia szacunku dla dziejów ojczystych  oraz kształtowanie kultury żywego słowa oraz rozwijanie zdolności recytatorskich.

  Uczniowie przygotowali jeden utwór poetycki i jeden fragment prozy, których tematem jest droga do wolności.

  Jury kierowało się następującymi kryteriami oceny: dobór repertuaru do możliwości wykonawczych uczestnika, zaangażowanie emocjonalne, pomysłowość interpretacji, dykcja, pamięciowe opanowanie tekstu oraz ogólny wyraz artystyczny.

  W konkursie wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1. im. Tadeusza Kościuszki w Barlinku i Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pełczycach. Naszą szkołę reprezentowała Maria Trif, uczennica kl.IIIa gimnazjum i zajęła drugie miejsce.

  Gratulujemy Marysi sukcesu i mamy nadzieję, że w przyszłym roku znajdą się Jej godni następcy.

  Wojewódzki Konkurs Recytatorski - Obrazek 2

   

  Galeria zdjęć

  R.B.

   

   

   

 • 100 ZADAŃ NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI – GEOCACHING

  100 ZADAŃ NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI – GEOCACHING - Obrazek 1Po raz pierwszy nazwa "geocaching" pojawiła się 30 maja 2000 r. Słowo "cache" w języku angielskim to skrytka, kryjówka, schowek i nawiązuje do ukrywanych niegdyś skarbów przez piratów, złodziei, uciekinierów.  Przedrostek "geo" (ziemia) oznacza po pierwsze globalny charakter tej zabawy jak również analogię do geografii, czyli nauki o rozmieszczeniu zjawisk na kuli ziemskiej. Zlokalizowanie pojemnika geocache jest możliwe dzięki posiadaniu współrzędnych geograficznych. Słowem „geocache” określa się ukryty pojemnik przeznaczony do szukania. Oprócz angielskiego słowa "geocache" w Polsce stosuje się wymiennie takie nazwy jak "skrzynka", "skrytka" albo "kesz".

  Od czasu powstania pierwszej skrytki geocache zabawa ta rozszerzyła się na cały świat i wyewoluowała. Umieszczanie skrytek dla jej samego znalezienia według współrzędnych na dłuższą metę staje się nudne, stąd ich autorzy starają się je urozmaicić i zachęcić poszukiwacza do odwiedzenia ich schowka. Najczęściej zakłada się skrytki w atrakcyjnych turystycznie miejscach (zabytki, przyroda, historia). Liczy się też pomysł na zamaskowanie skrytki. Skrytki mogą być różnej wielkości – od malutkich pojemniczków mniejszych od naparstka po olbrzymie skrzynie mogące z powodzeniem pomieścić człowieka. Im więcej pomysłowości tym skrytka lepiej oceniana przez innych. Czasami znalezienie końcowej skrzynki poprzedzone jest wykonaniem określonych zadań – np. zebranie informacji z innych miejsc lub rozwiązanie zadań logicznych. Niektóre mogą być prawdziwymi wyzwaniami i zabierać nawet kilka miesięcy zanim poszukiwacz odnajdzie końcową skrytkę. Zawsze jednak odnalezienie finałowego pojemnika odbywa się na podstawie współrzędnych geograficznych, co wyróżnia geocaching od innych zabaw terenowych.

  Podstawowym wyposażeniem skrytki jest "logbook" czyli papierowy dziennik wpisów. Własnoręczne umieszczenie wpisu w logbooku jest podstawą do uznania skrytki jak znalezionej. Jest to jedna z elementarnych zasad geocachingu.

  Każda skrytka posiada swój opis w serwisie geocachingowym. Oprócz współrzędnych podaje się tam informacje o stopniu trudności, zagrożeniach i wymaganiach, które pomagają dobrze przygotować się do poszukiwań. Cenione jest, jeśli opis zawiera informacje dotyczące danego miejsca, historię ciekawostki. Im więcej mało znanych informacji tym opis jest ciekawszy. Warto zamieścić także zdjęcia ilustrujące obiekt którego dotyczy tematyka skrytki.

   

  Zabawa – jak się okazuje – jest bardzo popularna wśród młodzieży, dlatego wykorzystaliśmy ją do uczczenia obchodów 100-lecia niepodległości naszej Ojczyzny. W tym celu zostało założonych 100 skrzynek na terenie naszej gminy. W każdej skrzynce znajduje się jedno zadanie z różnych dziedzin, o różnym stopniu trudności. Uczniowie tworząc grupy, logowali się na aplikacji geocachingu i szukali cennych znalezisk. Zainteresowanie było bardzo duże, bawili się świetnie uczniowie i wielu rodziców – była okazja do wspólnego spędzenia czasu z dziećmi, co dziś jest szczególnie cenne. Sposób świętowania setnej rocznicy niepodległości Polski nietypowy, ale ciekawy i pożyteczny.

  Zespoły, które znalazły najwięcej skrytek, to:

  karmeloveczipsy  83

  Mamamiga           82

  Miastowi               76

  mlodziodkrywcy  75

  natan13                74

  maja0chudnie      68

  Kultysci                  67

  XsaYkoX                 66

  humanistki            65

  BIGOSc                   65   

   

           Przygotowania tej zabawy (bardzo żmudnej i trudnej) podjęła się Ewa Burzyńska, nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 4 w Barlinku, a pomoc w układaniu zadań i ocenianiu odpowiedzi okazali: Wojciech Burzyński, Grażyna Dokurno, Elżbieta Kasperkiewicz, Katarzyna Jaskulska-Cichecka, Danuta Zajączkowska, Sylwester Przelazły, Marcin Ziomek, Wioletta Kozioł i Renata Sufleta. Bardzo dziękujemy nauczycielom za ciekawą formę nauki poprzez zabawę, a uczniom i rodzicom za wytrwałość, zrozumienie i chęci podjęcia wyzwania. „Keszowanie” nie byłoby możliwe, gdyby nie ogromna pomoc w zakładaniu i serwisowaniu skrytek Tomasza Burzyńskiego (ułożył dla młodzieży ponad 16 km trasy geocachingu!).

   

                      Ewa Burzyńska

 • Informacja

  12 listopada 2018 r.
  (poniedziałek)

  DZIEŃ WOLNY OD

  ZAJĘĆ LEKCYJNYCH

 • Stulecie odzyskania niepodległości

  Stulecie odzyskania niepodległości - Obrazek 1

 • UCZCILIŚMY 100. LAT NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI

  UCZCILIŚMY 100. LAT NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI - Obrazek 1

  Muzeum Regionalne w Barlinku oraz Stowarzyszenie na rzecz ochrony dziedzictwa „Młyn – Papiernia” zorganizowało wystawę „Błękitna dla niepodległej. Pamięć ocalona – powstanie Armii Polskiej we Francji”. Grupa uczniów z naszej szkoły ( gimnazjaliści i ósmoklasiści) wraz z nauczycielką,  wybrała się  w czwartkowe  popołudnie -06.09. 2018 r. , aby tą wystawę obejrzeć. Jej  celem było przybliżenie uczniom historii utworzenia ,,Błękitnej Armii’’  pod dowództwem gen. Józefa Hallera  .

   Dekretem prezydenta Raymonda Poincaré została powołana 4 czerwca 1917 roku we Francji  ochotnicza formacja wojskowa – Armia Polska. Dowodzone przez gen. Józefa Hallera oddziały liczyły 70 tys. Gdy przybyły do kraju, były najlepiej wyszkoloną i uzbrojoną częścią rodzącego się Wojska Polskiego.

  Na mocy dekretu z 4 czerwca powstał Komitet Narodowy Polski na czele z Romanem Dmowskim. Sprawował on zwierzchnią władzę polityczną nad tworzącą się armią. Do jej szeregów zaczęli masowo napływać polscy ochotnicy. Byli wśród nich Polacy służący w wojsku francuskim, polscy jeńcy z armii austro-węgierskiej i niemieckiej oraz emigranci, m.in. z USA, Brazylii, Kanady, Argentyny, Wielkiej Brytanii, Holandii i Rosji.

  „Ochotnicy pochodzili z trzech armii zaborczych, a także z Ameryki, i trzeba było ten różnorodny element zgrać i zespolić” – wspominał w 1969 roku w Londynie gen. Wilhelm Orlik-Rückemann, były dowódca 1 Pułku Czołgów wchodzącego w skład armii nazywanej od koloru francuskich mundurów Błękitną Armią.

  Galeria zdjęć

  Anna Mariańska

 • Wakacje

  Wakacje - Obrazek 1

 • Zakończenie roku szkolnego klas III gimnazjum

  Zakończenie roku szkolnego klas III gimnazjum

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Zakończenie roku szkolnego klas III gimnazjum.

  WIĘCEJ >>

 • Informacja

  TERMINY POPRAWEK W ROKU SZKOLNYM 2017/2018
  KLASY GIMNAZJUM

  27-28 SIERPNIA 2018 R.

   

  27-08-2018 r. (poniedziałek):

  09:00 – fizyka

  11:00 – język polski

   

  28-08-2018 r. (wtorek)
  09:00 – język niemiecki, matematyka

  11:00 – geografia

   

 • BAL ABSOLWENTA 2018

  BAL ABSOLWENTA 2018

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii BAL ABSOLWENTA 2018.

  WIĘCEJ >>

   

 • ABSOLWENCI 2018
  18.06.2018

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii ABSOLWENCI 2018.

 • Zaproszenie

  Zaproszenie - Obrazek 1

  Szanowni Państwo, Rodzice,

  Po raz kolejny przystępujemy do projektu w ramach

  Budżetu Obywatelskiego Barlinka na rok 2019. Zwracamy się o poparcie naszego projektu, bo tylko tak możemy zdobyć środki na poprawę warunków nauki naszych uczniów. Projekt zakłada wygłuszenie sali gimnastycznej, aby poprawić warunki dydaktyczne i akustyczne. Wówczas oprócz lekcji i zajęć pozalekcyjnych na sali gimnastycznej będą mogły odbywać się również inne uroczystości. Prosimy Państwa o poparcie, ponieważ to Państwa dzieci są naszymi uczniami i to właśnie z myślą o nich po raz trzeci przystąpiliśmy do tego projektu.

  Wypełnienie karty do głosowania zajmie tylko kilka minut, a korzyść będzie ogromna nie dla jednego, ale blisko dla 800 dzieci.

  Karty można pobrać lub wypełnić na miejscu w sekretariacie szkoły lub Urzędzie Gminy
  do 22 czerwca. Liczy się każdy głos. Oddajcie głos na nasz projekt, poproście o to samo członków Waszych rodzin.

  Karta do głosowania - pobierz

  Dyrektor SP-4

  Elżbieta Trautman

   

 • DZIEŃ GODNOŚCI

  DZIEŃ GODNOŚCI - Obrazek 1

  19.10.2017 odbyła się inauguracja Dnia Godności 2017.

  Edycji 2017/2018 przyświeca hasło „RÓŻNI, ALE RÓWNI.” I jak w poprzednim roku działania były prowadzone  pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka.

  Każda szkoła mogła przeprowadzić LEKCJĘ GODNOŚCI według scenariusza organizacji do końca roku szkolnego 2017/2018, w wybranym dla siebie czasie.

  W naszej szkole lekcje odbyły się w maju br. Ponadto chętni uczniowie przygotowali plakaty, a na szkolnym korytarzu zostały zaprezentowane  materiały dotyczące ludzkiej godności.

  Organizacja GLOBAL DIGNITY POLAND, która jest pomysłodawcą całej akcji rozpoczęła swoją działalność od 2009 roku pojedynczą lekcją godności w łódzkim gimnazjum. Od tamtego czasu wraz z Ambasadorami  prowadzone były rozmowy z uczniami o istocie godności i szacunku do niej, które miały wywołać w młodych ludziach refleksję na temat istotny tego tematu dla ich osobistych wyborów życiowych. Przez kolejne 9 lat działania w Polsce mocno się rozwinęły, zwiększyły zasięg na cały kraj oraz zyskały wielu sojuszników.

  DZIEŃ GODNOŚCI - Obrazek 2

  GLOBAL DIGNITY WIERZY:

  Każdy z nas – dziecko, dorosły, senior – codziennie podejmujemy decyzje, które kształtują rzeczywistość. Mamy możliwość zadbania nie tylko o własną godność, ale także o godność innych poprzez to jak myślimy i działamy. Podejmując świadome decyzje możemy przyczynić się do zmiany świata na lepsze tak, aby ludzie wokół nas czuli i wierzyli w to, że ich życie to wartość sama w sobie.

  Godność opiera się na trzech filarach:

  • Prawo do godności ma każdy bez względu na wiek, kolor skóry czy wyznanie.
  • Prawa człowieka stanowią o tym jak powinniśmy być traktowani.
  • Nasze poczucie godności warunkuje to w jaki sposób traktujemy innych.

   

  Światowy Dzień Godności skupia się przede wszystkim na punkcie trzecim: na sposobie w jaki traktujemy siebie samych i w jaki traktują nas inni.

  PIĘĆ PODSTAWOWYCH ZASAD GODNOŚCI SPISANYCH PRZEZ GLOBAL DIGNITY:

  1. Każdy człowiek ma prawo do godnego życia.
  2. Godne życie to możliwość osiągnięcia pełni ludzkiego potencjału – wykształcenia, zdrowia, dobrej pracy, przyjaźni, miłości i poczucia bezpieczeństwa.
  3. Godność oznacza prawo do wolności w podejmowaniu istotnych decyzji życiowych i szacunek dla innych w korzystaniu z tego prawa.
  4. Godność jednostki jest nierozerwalnie związana z godnością innych ludzi.
  5. Godność to podstawowa wartość motywująca wszelkie działanie.

  Galeria zdjęć

  Anna Mariańska

 • Konkurs - Znawcy Lektur

  Konkurs - Znawcy Lektur - Obrazek 1

  Dnia 18 maja 2018 r. odbył się Konkurs "ZNAWCY LEKTUR" dla klas VII i oddziałów gimnazjalnych.

  Jest nam niezmiernie miło ogłosić zwycięzcę, czyli drużynę klasy 3a w składzie: Alicja Andrysiewicz, Aleksandra Kozioł oraz Julia Wosiek.

  Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za miłą atmosferę i udział!

  Galeria zdjęć

  Organizatorzy

 • 29.05.2018

  Moduł Stołówka szkolna został zmodyfikowany

 • ŻYWA LEKCJA HISTORII

  " 100. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI"

  15. maja br. w słoneczny poranek,naszą szkołę kolejny raz odwiedzili rycerze z Bractwa Historycznego KERIN. Z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę klasy gimnazjalne wzięły udział w niezwykłej lekcji historii.

  ŻYWA LEKCJA HISTORII - Obrazek 1

  Rycerze z bractwa przedstawili odrodzenie naszego kraju, opowiadali o tym, jak z potężnej Rzeczpospolitej XVI i XVII wieku ciągnącej się od Morza Bałtyckiego do Morza Czarnego, zniknęliśmy z wszelkich map, po to, aby po stu dwudziestu trzech latach niewoli ponownie móc mówić swobodnie w języku polskim.

  Zajrzeliśmy do Konstytucji 3 Maja, byliśmy świadkami powstania kościuszkowskiego (przypomnieliśmy sobie Wojciecha Bartosa), a także zobaczyliśmy wspaniałego Marszałka Piłsudskiego, obserwując jego poczynania od lat najmłodszych ażdo bitwy warszawskiej. 

  Prowadzący przypomnieli takie fakty z naszej historii, jak udział polskich legionistów w wlkach u boku Napoleona, powstanie Księstwa Warszawskiego, okres zaborów i walki z germanizacją i rustyfikacją oraz z najazdem bolszewickim i bitwie warszawskiej.

  W trakcie tej nietypowej lekcji historii uczniowie mogli wcielić się w role najwybitniejszych postaci naszej historii z marszałkiem Józefem Piłsudskim na czele.

  ŻYWA LEKCJA HISTORII - Obrazek 2

  Prowadzący wielogrotnie podkreślali, że należy pamiętach o przeszłości swojego kraju i być wiernym słowom, które wypowiedział marszałek: "Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości".

  Galeria zdjęć

  Anna Mariańska

 • Dzień Patrona 2018

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Patrona 2018.

 • Informacja

  Informacja - Obrazek 1

 • Gimnazjaliści z Górnego Tarasu uczcili pamięć powstańców

  Gimnazjaliści z Górnego Tarasu uczcili pamięć powstańców - Obrazek 1

  W 2018 roku obchodzimy 75. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, które było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie. Po wielkiej akcji deportacyjnej latem 1942 roku, w czasie której wywieziono do Treblinki prawie 300 tys. Żydów warszawskich, w getcie pozostalo 60 tys. osób. Kiedy 19 kwietnia 1943 roku odddziały niemieckie przystąpiły do ostatecznej likwidacji getta, przeciwstawili im się członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW). W nierównej walce słabo uzbrojeni bojownicy wytrwali trzy tygodnie. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu, zabijając i wywożąc do obozów mieszkańców getta. 8 maja w otoczonym przez Niemców bunkrze przy ulicy Miłej przywódca powstania Mordechaj Anielewicz i grupa kilkudziesięciu ŻOB-owców odebrali sobie życie. Nielicznym bojowcom udało się wydostać kanałami z płonącego getta. Jednym z nich był ostatni dowódca ŻOB Marek Edelman, który zmarł w 2009 roku.

  Muzeum Historii Żydów Polskich "POLIN" zorganizowało kolejny raz akcję spo,łeczno-edukacyjną "Żonkile". Gimnazjaliści włączyli się do tej akcji po raz czwarty z rzędu.

  Gimnazjaliści z Górnego Tarasu uczcili pamięć powstańców - Obrazek 2

  Żonkile związane są z postacją Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej. W każdą rocznicę powstania składał on pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie bukiet żółtych kwiatów, często były to własnie żonkile. Tę tradycję kontynuuje Muzeum POLIN, rozdając podczas obchodów 75. rocznicy powstania tysiące papierowych kwiatów.

  Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Kwitną z tym samym czasie, gdy obchodzona jest rocznica Powstania w Getcie Warszawskim.

  Co udało nam się zrobić?

  • uczniowie kilku klas obejrzeli wstrząsający film pt. "Nie było żadnej nadzieji ...",
  • w ramach akcji uczniowie wykonali żonkile, które były rozdawane na ulicach miasta,
  • poster na szkolnym korytarzu na temat: Akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile",
  • lekcje wg scenariusza do filmu pt. "Nie było żadnej nadzieji ...".

   

  Fotorelacja z wydarzenia

  Akcja miała na celu uświadomić młodzieży i dorosłym, że nie wolno zapomnieć o bohaterach sprzed lat, którzy nie bali się walczyć o swoją godność.

  Pamiętajmy o bohaterach z 1943 roku, którzy stanęli do walki o ludzką godność i którzy są częścią naszej wspólnej historii.

  Koordynator akcji: Anna Mariańska

  Gimnazjaliści z Górnego Tarasu uczcili pamięć powstańców - Obrazek 3

   

 • Egzamin gimnazjalny 2018

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Egzamin gimnazjalny 2018.

Kontakt

 • Klasy gimnazjalne (PG2) w Szkole Podstawowej nr 4 w Barlinku
  ul. Kombatantów 3
  74-320 Barlinek
 • (+48) 957461022